Prezentarea Asociatiei Clubul Sportiv EduSport

Asociatia Clubul Sportiv EduSport a fost infiintata in luna aprilie 2012 si este persoana juridica romana de drept privat, fara scop patrimonial, polisportiva, apolitica si non-profit. Clubul Sportiv este constituit si functioneaza in conformitate cu prevederile Ordonantei Guvernului nr.26/2000 cu privire la asociatii si fundatii si a Legii Educatiei Fizice si Sportului nr.69/2000.

Clubul Sportiv EduSport isi propune sa:
-selecteze si sa pregateasca sportivi in vederea participarii acestora in competiţii de nivel local, national şi internaţional la următoarele ramuri sportive: aeronautică, alpinism şi escaladă, atletism, arte martiale, arte martiale de contact, badminton, baschet, baseball şi softball, biliard, bob, sanie, box, bridge, ciclism şi triatlon, culturism şi fitness, dans sportiv, ecvestră, fotbal, fotbal tenis, gimnastică, gimnastică ritmică, go, golf, haltere, handbal, hochei pe gheata, hochei pe iarba, judo, lupte, modelism, motociclism, nataţie şi pentatlon modern, oină, orientare, patinaj, polo, popice si bowling, radioamatorism, rugby, schi biatlon, scrabble, scrimă, sportul pentru persoane cu handicap, sportul pentru toţi, şah, tenis, tenis de masă, tir cu arcul, tir sportiv, volei, table, automobilism sportiv;
-sa contribuie la promovarea si dezvoltarea ramurilor sportive sus menţionate prin activităţi de cercetare, dezvoltare si inovare;
-sa realizeze baze materiale/sportive pentru a sustine performanta in ramurile sportive sus mentionate.

Obiectivele A.C.S. EduSport:
Depistarea, selecţionarea şi pregătirea permanenta, pe bază de programe speciale a sportivilor cu aptitudini pentru obţinerea de performanţe sportive;
Acordarea unor burse si sustinerea costurilor de antrenament/deplasari/taxe competitii, etc pentru lotul de performanta din cadrul Clubului Sportiv EduSport;
Organizarea de antrenamente/cursuri cu caracter regulat în ramurile de sport care fac obiectul de activitate al Clubului Sportiv în scopul pregătirii sportivilor, indiferent de statutul lor (amator sau profesionist);
Crearea, dezvoltarea si exploatarea eficienta a bazelor sportive si a dotarilor – proprii, inchiriate sau concesionate;
Organizarea si derularea unor activităţi recreative, tabere, cantonamente pentru membrii Clubului Sportiv;
Organizarea de competiţii sportive în conformitate cu statutele şi regulamentele federaţiilor sportive naţionale la care este afiliat clubul;
Organizarea unor dezbateri profesionale, conferinţe, simpozioane, colocvii şi manifestari, pentru realizarea unui larg schimb de cunoştinţe, experienţă şi informare în domeniul sportului;
Initierea, desfasurarea si/sau sustinerea unor programe educative pe teme legate de sport, alimentatie, sanatate, voluntariat, ecologie, etc;
Atragerea de parteneriate si resurse pentru sustinerea proiectelor derulate de Clubul Sportiv EduSport;
Organizarea de evenimente, spectacole, demonstratii si concursuri pe diferite teme, in scopul strangerii de fonduri necesare pentru sustinerea activitatii Clubului Sportiv sau pentru a promova activitatea acestuia.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s